27 Temmuz 2015 Pazartesi

DEEP SEÇKİLİ FİLMLER 10


FİTZCARRALDO
İmkansız denilebilecek bir hayali gerçekleştirilmenin yolunda, yaşanan inanılmaz zorlukları anlatan, Alman yapımı bir film.
Opera tutkunu olan, bir ormanın içinde opera binası kurmak isteyen Fitzcarraldo'nun hayalidir bu.
Bir gemi satın alır ve nehir yolu üzerine oradan oraya sürüklenir, aynı zamanda bu yolculuk tehlikelerde barındırıyordur.İnsan yabancısı olan Kızıldereliler ile karşılaşmaktan sakınıp,sonradan onların kendilerine yardım eli uzatmalarından faydalanmaları gibi.
Fitzcarraldo yol esnasında, gramafondan müzik sesleri çalmayı eksik etmez, bütün ormana dinletir,  bu da zorlukları kolaylaştıran etken sebeplerden biri olsa gerek.
Sanat karşısında yumuşamayan varlık yok ne de olsa.
Düşlerimizin büyüsü, boyun eğmemiz gereken zorlukları küçültüyor böylece gözümüzde, bizede heyecanın yanında cesarette ekleniyor, ne diyelim ozaman, zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır.TEPETAKLAK PATEMA
Dünyada yapılan bir deney sonucunda, yer yüzünde ki düzen bozulur ve insanların yaşamı tersine döner, önemli insanlar dışında herkes gökyüzü boşluğuna düşer ve onlar günahkar sayılır.
Bazıları ise yer altına saklanır.Toprak üstünde kalmayı başaranlar, Aiga adında bir dünya kuruyorlar, yer altında yaşayan insanlardan habersizler.
Yer altında yaşayan Patema adında bir kız vardır, yaşadığı dünyanın ötesi olduğundan haberdardır ve Lagos isimli arkadaşı, Aiga dünyanın resimleriyle hayallerini süslemektedir Patema'nın.
Patema nihayet gerçek dünyaya ulaşmanın yolunu bulur ama yer çekimi onun için tepetaklak olduğu için, gökyüzüne düşme ihtimali vardır, ona bu macerasında eşlik eden, Age adında bir gerçek dünyalı oluyor.
İkisi yer çekimine birbirine ters bir şekilde tutunarak hareket eder, meydan okurlar.
Aiga yönetimi tarafından ele geçirilirler ama kurtulur, gökyüzü boşluğuna düşer ikiside ve yinede oradan dönmenin çaresini bulurlar.
İnanılmaz bir yaratıcılığa imza atan bu Japon yapımı  anime, "ya ayağımız altında basacağımız bir toprak olmasaydı" düşüncesiyle izlettiriyor kendini.Hayattan sıyrılıp, gökyüzü boşluğuna bakmak gerek bazen.


MALENA
Kocası savaşa gönderilen bir kadın, yaşadığı kasabada yalnız kalır.
Güzelliğiylede aynı zamanda zaten ilgi odağı olan Malena, ıssız kalınca etrafında ki erkekler onu rahatsız etmeye başlar.Bu da kasabadaki yaşayan evli kadınların, kıskançlık  duygularını harekete geçirir.
Malena'ya ayrıca kör kütük aşık  olan, ergenlik çağında olan Renato vardır.
Çocuk aşık olduğu kadınla ilgili durmak sızın düşler kuruyor, onu takip ediyordur.
Bir gün Malena kasaba kadınlarının zalimce saldırısına uğrar ve yaka paça o yerden kovulur.
Eşi döndüğünde ise her şey için çok geçtir fakat Renato, Malena'nın yolunu bulabilmesine yardımcı oluyor.İtalyan sinemasına ait bu filmde, Renato'nun aşkının gerçekçiliğini izleyip, sevdiğimiz insanı mutlu görmek olduğunu anlıyoruz gerçek aşkın.Renato sevdiği kadını yıllar sonra bile unutamıyor.


BARAN
Derin ve temiz duyguların işlendiği,İran yapımı aşk hikayesi.
Bir inşaat çalışmasında, bir işçi yaralanır ama aileside bu durumda zor kaldığı için, adam Rahmat adında ki oğlunu gönderir  yerine çalışmaya.
Rahmat başka bir işçinin yerine geçer,bu yüzden görevi elinden alınan Latif, Rahmata karşı kin ve nefret duyar.Onun her daim kuyusunu kazmanın fırsatını kolluyorken, bir gizemin açığına sebep oluyor.
Anlıyor ki Rahmat,  Baran adında bir kızdır, sadece çalışmak için  başka türlü davranmak zorundadır.
Latifin hisleri ters tepiyor ve kıza özel duygular besler.
Yoksulluk içinden, zorlukların ardından,  gün ışığına çıkan masum ve hiç dile gelmeyen bir aşk, konuşmayıpta hisseden kalpler.Gizemi kalmış aşklar, zaten hep gerçek.


CURFEW
İntihar etmeye kalkışan birine, tam hayata veda edecekken bir telefon gelir.
Kız kardeşi Richie'den yeğenine bakması için kendisini arayıp söz ister, bu durumda intihar etme planını ertelemek zorunda kalan Richie, Sophia adlı küçük kızla, zaman geçirmek gibi bir zorunluluk durumundadır.
Kısacık sürede, dayısına ölmeden renkli bir kaç  anı vadediyor kız.
 Hayatta iz bırakılası, öyle ki bu insanlık ilişkisi, Richie dünyaya bir çağırış gibi.
Bu ABD yapımı kısa filmde, görüyoruz ki bizi hayata döndürebilen sebepler mutlaka olmalı, yok anlamını yitirmişse bile yaşantımız, en azından dünyaya veda etmeden, bir kaç şey de olsa yaşayabilmiş olmalı insan.Richie, boş dünyasına anlam katan anlar yaşayıp, hayatını sonlandırıyor.

11 yorum:

 1. sabaha karşı yazmışsın yineee. ya baksanaaaa, iran sineması çok başka ama de miiiiiiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uykusuzluk işte hocaaam :)
   Çok insancıl filmler çekiyorlar ki haklısınnn :)

   Sil
 2. Malena, Cinema Paradiso'dan sonra Tornatore'nin otobiyografisine devam diyordu.
  İyi filmdi.
  TEPETAKLAK PATEMA not edildi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende Cennet sinemasını ne zamandır izlemek istiyorum keşke onu Malenadan önce izleseymişim :)
   Patemayı kaçırma zaten inanılmaz :)
   İyi izlemeler :)

   Sil
 3. yusraaa caniiim
  bak suprizim neymis ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azimli gül güzeli seni :)
   Ben akşam gelir kontrol ederim blogu, çok sevdimm ama sürprizi tahmin etmiştin tabi sen seveceğimi bakalım bizim kitap karakteri Deep ne cevaplar vermiş :)

   Sil
 4. Sizi mimledim, iyi eğlenceleeeeer :))

  http://iremvekitaplar.blogspot.com.tr/2015/08/blogger-life-mimi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peki canım teşekkür ederim.En kısa zamanda cevaplayacağım :)

   Sil
 5. iran sineması ivit yaaa. fitzcaraldo ne filmdi ne denişikti. bi deee, oturuyon muuuu sabaha deeeek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melandalara yatıya gittiğimde izlemiştik Ramazan ayıydı ama çok sıkılmıştı o :)
   Yok ben öyle birşey hiç yapmıyom :)

   Sil